آخرین خبرها

كدام كتابخانه برای خانه شما مناسب است؟ کنج دنج کلمات

سایت بدون -اگر به كتاب‌هایتان اهمیت می‌دهید، حتما دوست دارید آنها را به شكلی زیبا داخل كتابخانه جانمایی كنید تا علاوه بر این كه خودتان از تماشای آنها لذت می‌برید، ظاهر زیبایی هم به فضای اتاق بدهد. اولین قدم برای داشتن یك كتابخانه در محیط خانه، پیدا كردن جای مناسب برای آن است. معمولا با توجه به فضای اغلب خانه‌ها، امكان این‌كه بتوان یك اتاق را كاملا به كتابخانه اختصاص داد، وجود ندارد بنابراین باید راه‌های خلاقانه‌تری برای آن پیدا كرد. اگر تعداد كتاب‌هایتان كم است، می‌توانید قسمت‌های بی‌استفاده و به اصطلاح پِرت خانه را برای ساخت كتابخانه استفاده كنید. به عنوان مثال فرورفتگی‌های دیوار اتاق‌ها، یا فضای فرورفته زیر پنجره‌ها از كاربردی‌ترین فضاها برای جانمایی كتابخانه است. معمولا كتابخانه‌هایی كه طبقه‌طبقه بوده و از كف اتاق تا سقف ادامه دارند، جزو كتابخانه‌های سنتی و قدیمی محسوب می‌شوند. اگر طرحی سنتی دوست دارید، این انتخاب، گزینه مناسبی برای شماست. اما اگر دنبال تنوع و زیبایی بیشتر هستید، بهتر است از طرح‌های خلاقانه‌تری استفاده كنید.

نویسنده : ندا اظهری / روزنامه نگار    گنجایش كتاب‌ها را در نظر بگیرید
اندازه و ابعاد كتابخانه بستگی به تعداد كتاب‌های شما دارد. كتابخانه شما باید به قدری فضا داشته باشد كه تمام كتاب‌ها را در خود جای دهد و حتی فضای كافی برای جا دادن كتاب‌های آینده را هم داشته باشد. از طرف دیگر طبیعی است كه وقتی تعداد كتاب‌ها زیاد می‌شود وزنشان هم افزایش پیدا كند بنابراین، كتابخانه‌ای كه می‌سازید یا می‌خرید باید آن‌قدر قدرتمند باشد كه تحمل وزن كتاب‌های شما را داشته باشد. بنابراین اگر كتاب‌های زیادی دارید، سعی كنید كتابخانه‌ای آماده كنید كه به زمین اتكا داشته باشد تا بهتر بتواند وزن كتاب‌ها را تحمل كند. برای محكم‌تر قرار گرفتن كتابخانه در جای خود، بهتر است آن را به دیوار پیچ كنید تا در برابر زلزله هم مقاوم باشد.

   قفسه‌های مناسب انتخاب كنید
یكی از مشكلات بعضی كتابخانه‌ها خم شدن میانه قفسه‌ها به خاطر سنگینی كتاب‌ها و مقاوم نبودن قفسه است كه به اصطلاح می‌گویند كتابخانه شكم داده است. استاندارد این است كه طول 36 سانتی‌متری قفسه یك سانتی‌متر ضخامت داشته باشد. هرچه طول قفسه بیشتر می‌شود، ضخامت آن هم باید بالاتر برود.  عمیق بودن قفسه‌ها راه خوبی برای صرفه‌جویی در فضای قرار گرفتن كتاب‌هاست، اما مشكلی كه در این میان ایجاد می‌شود، این است كه نمی‌توانید عنوان كتاب‌ها را بخوانید. بهتر است عمق قفسه‌ها به اندازه‌ای باشد كه فضای كافی برای قرار گرفتن كتاب‌هایی با عرض بیشتر هم در نظر گرفته شود و كتاب‌هایی با عرض كمتر هم خیلی به عمق قفسه فرو نروند. 

   از فضاهای متفاوت كمك بگیرید
اگر خانه كوچكی دارید و فضای كافی برای داشتن كتابخانه در اختیار ندارید، بهترین گزینه این است كه كمی خلاقیت به خرج دهید و از نقاط دیگر خانه به عنوان كتابخانه استفاده كنید. مثلا در قسمت فرورفتگی‌های زیر پنجره‌ها یا حتی زیر میزهایی كه فضای كافی داشته باشند. اگر خوب دقت كنید فضاهایی را خواهید دید كه می‌توانند تبدیل به كتابخانه شوند. یك نمونه دیگر از این فضاها كنار مبل‌ها هستند. بعضی مبل‌ها و به‌ویژه كاناپه‌ها طوری طراحی شده‌اند كه زیر دسته‌ها و حتی قسمت پشتی آنها فضای كافی برای ساخت یك كتابخانه وجود دارد. با این كار نه‌تنها در مكان صرفه‌جویی كرده‌اید، بلكه نمای زیبایی هم به محیط داده‌اید. فضای زیرپله‌ها هم معمولا بی‌استفاده باقی می‌مانند. با قفسه‌بندی در این قسمت از خانه هم می‌توانید یك كتابخانه دنج و زیبا بسازید.

​​​​​​​   جاكفشی هم یك كتابخانه است!
شاید یكی از ساده‌ترین وسایل برای ساخت كتابخانه، استفاده از جاكفشی‌های فلزی یا حتی چوبی بدون استفاده در خانه باشد. با كمی سلیقه به خرج دادن می‌توانید آنها را رنگ‌آمیزی كنید یا از رویه‌های پارچه‌ای مختلف و رنگی روی قفسه‌ها استفاده كنید. البته این كتابخانه‌ها جمع و جور هستند و تنها كتاب‌های محدودی را در خود جای می‌دهند. یك راه خلاقانه دیگر برای ساخت كتابخانه، استفاده از جعبه‌های چوبی یا پلاستیكی میوه یا كارتن‌های مقوایی محكم است. آنها را رنگ‌آمیزی كرده و روی دیوار به شكل‌های مختلف با میخ و پرچ محكم كنید و كتاب‌هایتان را در آن بچینید. این كار را حتی روی زمین هم می‌توانید انجام دهید. به این شكل كه با قرار دادن جعبه‌ها به صورت افقی یا عمودی روی هم یا كنار هم، یك كتابخانه زمینی بسازید.  اگر كتاب‌های كمی دارید و به دنبال یك كتابخانه كوچك هستید، دو تا سه تخته را آماده و رنگ‌آمیزی كنید. در فاصله مناسب و دلخواهتان روی دیوار دو بست را به فاصله مناسب از هم و متناسب با طول قفسه چوبی روی دیوار محكم كرده و سپس تخته‌های چوبی را روی بست‌ها بگذارید. بسته به تعداد كتاب‌هایی كه دارید، می‌توانید این كار را برای طبقات دیگر هم انجام دهید. 

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }