آخرین خبرها

همه توصیه های پزشکی درباره استفاده از لنز /بگذار روی چشم

Close-up of blue woman eye with contact lens applying macro lens

سایت بدون – چشم‌ها همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. آدم‌ها با آن عاشق می‌شوند؛ اشك می‌ریزند و حتی با چشم‌هایشان می‌خندند. خلاصه حكایت عجیب و غریبی دارند این چشم‌ها. بعضی افراد چشم‌سیاه هستند، اما دوست دارند چشم‌هایشان سبز یا آبی باشد. یكی چشم‌عسلی و دیگری چشم‌های طوسی رنگ را می‌پسندد. بعضی‌ها هم كه عینكی هستند و از دستش خسته شده‌اند، می‌خواهند تنوعی را تجربه كنند و به همین دلیل سراغ استفاده از لنز می‌روند. اما حواستان باشد هر لنزی به درد هر چشمی نمی‌خورد. دكتر علی میرزاجانی، رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران در گفت‌وگو با جام‌جم درباره استفاده از لنز و رعایت بهداشت این وسیله شخصی می‌گوید. اصول بهداشتی لنز خیلی پیچیده نیست و اغلب زمانی كه چشم‌پزشك یا اپتومتریست برای بیمارش لنز طبی، لنز مخصوص زیبایی یا تركیبی از این دو نوع لنز را تجویز می‌كند، همه موارد بهداشتی را لحاظ می‌كند و انجام آنها را هم به بیمار آموزش می‌دهد، اما زمانی كه بیماران لنز را از مراكز متفرقه و غیرمجاز تهیه می‌كنند، آنجاست كه زنگ خطر به صدا درمی‌آید. حتی فروش لنزهای رنگی در داروخانه‌ها هم صلاح نیست، زیرا افراد بدون داشتن شرایط لازم اقدام به فروش لنز می‌كنند كه خرید و استفاده از آنها ممكن است به چشم‌ها آسیب وارد كند.
 لنز از عینك كارآمدتر است
لنز یك كالای پزشكی و پروتز اصلاح بینایی است و نیاز به مشاوره‌های تخصصی دارد. گاهی پیش می‌آید كه با عینك نمی‌توان دید خوبی به بیمار داد و باید 100 درصد از لنز استفاده كرد، اما برای افرادی كه هم می‌توانند از لنز و هم از عینك استفاده كنند، گاهی لنز را توصیه می‌كنیم، چرا كه به مراتب میدان بینایی بیشتری را نسبت به عینك در اختیار بیمار قرار می‌دهد، اما در كنار این محاسن رعایت بهداشت لنز اهمیت بالایی دارد و باید بدرستی روی چشم فیكس شود. یكی از اساسی‌ترین مشكلاتی كه در مورد لنزها وجود دارد، این است كه لنزهای غیراستاندارد و تقلبی متعددی در سطح شهر به فروش می‌رسند كه هیچ‌كدام از آنها مورد تایید نیستند. شاید لنز در ظاهر یك تكه پلاستیك باشد، اما باید قابلیت عبور اكسیژن را داشته باشد. قرنیه چشم اگر در زیر لنز غیراستانداردی قرار گیرد كه اكسیژن‌رسانی مطلوبی ندارد، بافت آن دچار مشكل می‌شود، بنابراین اگر بدرستی از لنز استفاده نشود، ممكن است به آلودگی‌ها و آسیب‌های ساختاری چشم منجر شود. بروز عفونت‌ها طی یكی دو روز شاید فقط باعث التهاب و قرمزی شود، اما آسیب‌های ساختاری در طول زمان و بتدریج اتفاق می‌افتند. بنابراین توصیه می‌كنیم، لنز را به هر منظوری كه استفاده می‌كنند، تنها از چشم‌پزشك یا اپتومتریست دریافت كنند. در حال حاضر، داخل مترو، داروخانه‌ها، مراكز غیرمجاز فروش عینك یا حتی به صورت فروش اینترنتی هم شاهد خرید و فروش انواع لنز 
هستیم.
 بهداشت لنز را دریابید
قبل از قراردادن لنز داخل چشم یا خارج كردن آن باید دقت كنید كه ابتدا دست‌ها را با آب و صابون مایع بشویید و با دستمال یا حوله‌ای كه پرز نمی‌دهد، خشك كرده و سپس لنز را داخل چشم قرار داده یا خارج كنید. ناخن‌ها نباید بلند باشد و در صورتی كه ناخن‌های بلندی دارید، باید یاد بگیرید چگونه با قسمت نرمی لبه انگشت، لنز را برداشته یا درون چشم بگذارید.
ورود با لنز به مكان‌های آلوده و دارای گرد و خاك؛ حمام و استخر ممنوع است. آغشته كردن لنز با آب شیر هم مشكل‌زاست، اما شست‌وشوی صورت در حالی كه لنز داخل چشم‌ها باشد، مشكلی ندارد. اگر شش ماه از باز كردن محلول می‌گذرد، دیگر قابلیت استفاده ندارد و باید آن را دور بریزید.
 خوابیدن با لنز ممنوع
اغلب لنزها هنگام خواب باید از چشم خارج شوند و فقط در موارد نادر و با اجازه و نظر چشم‌پزشك یا اپتومتریست، فرد مجاز به استفاده از لنز موقع خواب است. این كار به این دلیل اهمیت دارد كه هنگام خواب كه پلك‌ها بسته می‌شوند، اكسیژن‌رسانی به چشم قطع می‌شود و این كار می‌تواند به چشم آسیب وارد كند. در واقع با پلك زدن، اشك پشت لنز مدام تجدید و اشك تازه جایگزین می‌شود. حتی خوابیدن‌ها و چرت زدن‌های كوتاه‌مدت در منزل هم ممكن است خطرناك باشد چون فرد ممكن است به جای نیم ساعت، مثلا سه ساعت بخوابد و در این مدت، اكسیژن‌رسانی به چشم مختل می‌شود.
 لنزهای اجاره‌ای
گاهی پیش می‌آید كه آرایشگاه‌ها لنزهای خود را به مشتریان اجاره می‌دهند . این كار بسیار اشتباه است، چرا كه امكان دارد در محیط چشم یك فرد آلودگی یا میكروبی وجود داشته باشد كه به چشم خود فرد كاری نداشته باشد، اما با ورود به چشم فردی دیگر بسرعت آن چشم را آلوده كند. این كار، هم از نظر بهداشتی اشتباه است و هم این كه لنز به اندازه گردی سطح جلوی چشم هر فرد ساخته می‌شود، اما لنزهایی كه از دستفروش و مكان‌های متفرقه خریداری می‌شود، غالبا بدون سایز بوده، به این معنا كه به گونه‌ای ساخته شده كه به چشم همه افراد اندازه باشد و برای خود فرد شخصی‌سازی نشده‌اند.
 لنز نامناسب با چشم‌هایتان چه می‌كند؟
اگر افراد بهداشت لنز را به خوبی رعایت نكنند، ممكن است از قرمزی چشم شروع شود تا عفونت‌های ملتحمه و قرنیه یا گاهی عفونت‌های شدید قرنیه‌ای كه اغلب این موارد آخر را تنها در افرادی مشاهده می‌كنیم كه لنزها را از آرایشگاه‌ها گرفته یا از دستفروش‌ها یا مراكز غیر مجاز تهیه كرده‌اند و معمولا در افرادی كه طبق اصول از لنز استفاده می‌كنند، چنین مواردی دیده نمی‌شود. استفاده‌كننده‌های لنز باید توجه داشته باشند كه در صورت رعایت نکردن بهداشت، هنگام استفاده از لنز و ایجاد عفونت‌های خاص، ممكن است شخص بینایی خود را از دست بدهد. 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }