آخرین خبرها

چه کار کنیم تا کف دستمان عرق نکند ؟

عرق کف دست

سایت بدون -تعریق بیش از حد كف دست خیلی‌ها را آزار می‌دهد. در بسیاری موارد این افراد حتی نمی‌دانند باید به كدام متخصص برای حل این مشكل مراجعه كنند و خیلی وقت‌ها به تصور این‌كه این مشكل با بیماری تیروئید ارتباط مستقیم دارد به متخصصان غدد مراجعه می‌كنند.
تعریق زیاد در موارد كمی یك نوع بیماری است و بیشتر وقت‌ها به صورت سرشتی و طبیعی است، ولی در بیشتر اوقات عرق كردن خطری برای افراد مبتلا ندارد. در واقع بیشتر مواقع، داروها و اضطراب یا علت‌های ناشناخته و سرشتی علت تعریق است.
خیلی وقت‌ها تعریق زیادی دست‌ها موجب می‌شود فرد موقع نوشتن و خواندن به دلیل خیس شدن كاغذها دچار مشكل شده و نواختن آلات موسیقی غیر‌ممكن شود.
البته برخی بیماری‌ها هم باعث تعریق در تمام مناطق بدن می‌شود‌. ولی نكته مهم این است كه این بیماری‌ها علائم دیگری هم دارد كه بارزتر است. از مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به پركاری تیروئید، دیابت، افت قند خون، نقرس، فئوكروموسیتوم و یائسگی اشاره كرد. بیماری‌های بدخیم، درد مزمن و خوردن الكل و نیز برخی داروها هم از علل تعریق زیاد در تمام نقاط بدن است.بیماری پر‌كاری تیروئید موجب تعریق می‌شود، ولی علائم دیگر كه شامل تپش قلب، كم شدن وزن، بی‌قراری، اضطراب، اسهال و ضعف عضلات است نیز كمابیش وجود دارد و به عبارت دیگر اگر فردی هیچ علامتی بجز تعریق زیاد ندارد، نباید خیلی به این‌كه بیماری پر‌كاری تیروئید دارد فكر كند و با یك آزمایش طبیعی تیروئید، این بیماری رد می‌شود.
تعریق سرشتی در مناطق كف دست و زیر بغل معمولا در سنین نوجوانی شروع می‌شود و نشانه خوش‌خیم بودن آن این است كه در موقع خواب تعریق قطع می‌شود. باید به خاطر داشته باشیم كه تعریق در موقع استرس و شرایط خاص زیاد می‌شود، ولی این افراد دچار بیماری اضطرابی نیستند، بلكه فقط غدد عرق این افراد به فرمان‌های مغزی پاسخ زیادتری می‌دهند.
برای درمان تعریق زیادی محلول‌های موضعی حاوی تركیبات آلومینیوم را می‌توان استفاده كرد. داروهایی هم وجود دارد كه تا حدی موجب كنترل غدد عرق می‌شود. در نهایت نیز درمان‌های جراحی شامل قطع اعصاب سمپاتیك، بیرون آوردن غدد عرق زیر بغل، لیپوساكشن و روش‌های الكتریكی است.
بوتاكس كردن موضعی كه به معنی تزریق سم میكروب عامل بوتولیسم به اعصاب این مناطق مثلا كف دست و زیر بغل است، بیشترین موفقیت و كمترین عارضه را دارد و توسط متخصص پوست انجام می‌شود.
نویسنده : دکتر رضا کریمی /فوق‌تخصص غدد و متابولیسم
برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }