آخرین خبرها

چگونه بدون نصب هیچ نرم‌افزاری از صفحه ویندوز فیلم بگیریم؟ صفحه، ویندوز، حركت!

تا به حال برایتان پیش آمده بخواهید ویدئویی از صفحه ویندوز ۱۰ ضبط كنید؟ مثلا برای ساخت یك ویدئوی آموزشی یا ضبط یك ایراد فنی؟ احتمالا نخستین گزینه‌ای كه برای انجام این كار به ذهن‌تان رسیده نصب یك نرم‌افزار خوب برای فیلم گرفتن از صفحه است، ولی اگر نتوانید روی آن رایانه، نرم‌افزاری نصب كنید (به‌عنوان مثال در محل كار) یا حوصله جست‌وجو، دانلود و نصب یك نرم‌افزار دیگر برای چند دقیقه ضبط صفحه را نداشته باشید، چه می‌توانید بكنید؟ در ادامه به شما نشان می‌دهیم چگونه بدون نیاز به نصب هیچ نرم‌افزار جانبی، صفحه ویندوز ۱۰ را ضبط كنید.   استفاده از نوار بازی اكس‌باكس
در ویندوز ۱۰ یك ابزار نسبتا عجیب برای ضبط ویدئو از صفحه وجود دارد كه كاربران زیادی از آن بی‌اطلاع هستند:‌ نوار بازی اكس‌باكس .(Xbox Game Bar) به اسمش نگاه نكنید، این ابزار در ویندوز است و فقط هم برای بازی‌ها نیست! قابلیت ضبط صفحه در این نوار در اصل برای ضبط و پخش بازی‌های رایانه‌ای بوده، ولی شما می‌توانید از آن برای ضبط هر چیزی روی صفحه استفاده كنید.
برای شروع، به تنظیمات ویندوز و قسمت Gaming بروید. در بخش Game bar (انتخاب از سمت چپ)، گزینه
Record game clips, screenshots and broadcast…
را در حالت فعال قرار دهید. حالا با زدن تركیب كلیدهای Win+G (تركیب پیش‌فرض كه می‌توانید در همان تنظیمات تغییرش دهید) در هر جایی كه هستید، نوار بازی به همراه ابزارهای مختلفش نمایش داده می‌شود.  دقت كنید، هنگام زدن این تركیب برای بار نخست، دیالوگی مبنی بر این‌كه قابلیت‌های بازی قابل دسترس نیست (Gaming features not available) را مشاهده خواهید كرد. دلیلش آن است كه نوار بازی، برنامه‌ای را كه در آن هستید به‌عنوان یك بازی تشخیص نمی‌دهد كه بخواهد ابزارهایش را در اختیارتان بگذارد! ولی كافی است تیك Enable gaming features… را در همین دیالوگ بگذارید تا از آن به بعد، نوار بازی در آن برنامه قابل استفاده شود.
برای ضبط صفحه هم می‌توانید دكمه ضبط (دایره) را روی نوار بزنید و هم تركیب كلیدهای Win+Alt+R را به كار ببرید. پیش از ضبط خوب است سطح صدای برنامه را هم چك كنید كه زیادی بالا یا زیادی پایین نباشد. اگر هم می‌خواهید به همراه ضبط صفحه، از میكروفن‌تان هم صدا ضبط كنید، روی آیكون میكروفن در نوار بازی بزنید تا فعال شود (یا تركیب Win+Alt+M). در پایان، همان تركیب Win+Alt+R ضبط را قطع می‌كند و كلیپ‌های ضبط‌شده‌تان را می‌توانید در آدرس C:\Users\USERNAME\Videos\Captures ببینید 
(به جای USERNAME نام یوزر خودتان).

  ضبط قدم‌ها
نه، منظورمان قدم‌شمار نیست، بلكه نرم‌افزاری به نام ضبط‌كننده قدم‌ها (Steps Recorder) در ویندوز۱۰ است كه راهكاری متفاوت ارائه می‌كند. در این نرم‌افزار، به جای آن‌كه یك ویدئوی كامل ضبط شود، چند اسكرین‌شات از كاری كه در حال انجام است، گرفته می‌شود. این راه بسیار خوبی برای نمایش یك روند و مراحل آن است. این اسكرین‌شات‌ها هر بار كه روی چیزی كلیك می‌كنید یا عبارتی را تایپ می‌كنید، ضبط می‌شود.
برای استفاده از این نرم‌افزار، نام آن را در منوی استارت جست‌وجو و اجرایش كنید. این كار یك پنجره كوچك را به شما نشان می‌دهد كه با زدن دكمه Start Record در آن، ضبط آغاز می‌شود. حال مراحل كاری را كه می‌خواهید ذخیره شود انجام دهید.
اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد چیزی اضافه كنید، روی دكمه Add comment بزنید. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد با انتخاب بخشی از صفحه، نكاتی را به آن بیفزایید. هنگامی كه كارتان به پایان رسید، با زدن Stop Record ضبط را تمام می‌كنید. با پایان یافتن ضبط، پنجره‌ای برای نمایش ویدئوی ذخیره شده همراه برخی اطلاعات فنی (در قسمت پایین) برای شما باز می‌شود. اگر این ضبط رضایت‌بخش بود، روی Save كلیك كرده و فولدری را برای ذخیره آن انتخاب كنید. توجه داشته باشید این داده به‌صورت یك فایل زیپ ذخیره می‌شود و نه یك فایل ویدئویی.

  پاورپوینت برای ضبط صفحه
بخواهیم سختگیر باشیم، این راهكار ادعایمان مبنی بر ضبط بدون نیاز به نصب نرم‌افزار را نقض می‌كند، ولی آن‌قدر تعداد رایانه‌هایی كه آفیس مایكروسافت روی آنها نصب است، بالاست كه می‌توانیم با اغماض پاورپوینت را نصب یك برنامه جدید در نظر نگیریم!
شاید فكر نمی‌كردید پاورپوینت امكان ضبط صفحه را داشته باشد، اما از نسخه ۲۰۱۶ به بعد این امكان اضافه شده كه به‌راحتی می‌توانید از آن برای این كار كمك بگیرید. ابتدا، یك ارائه جدید ایجاد كنید و این مراحل را انجام دهید: 
تب Insert را باز كنید و رویScreen Recording
بزنید. حال علامتی برای انتخاب ناحیه‌ای از صفحه كه می‌خواهید آن را ضبط كنید، نمایش داده می‌شود. این حالت را با زدن روی گزینه Select Area  در دیالوگ كوچك بالای صفحه یا تركیب كلیدهای Win+ Shift +A هم می‌توانید ایجاد كنید. پس از آن‌كه منطقه دلخواه‌تان را با كشیدن و قرار دادن آن در یك قاب انتخاب كردید، می‌توانید با زدن دكمه Record (یا تركیب Win+Shift+R) ضبط ویدئو را آغاز كنید. توجه داشته باشید به‌صورت پیش‌فرض، هم نشانگر ماوس و هم صدا در ویدئو ذخیره می‌شود.  اگر نمی‌خواهید می‌توانید با كلیك روی دكمه‌هایشان در همان دیالوگ بالای صفحه، آنها را از ضبط خارج كنید. برای توقف و ادامه ضبط هم همان تركیب
Win+Shift+R به كار می‌آید. پس از آن‌كه ضبط‌تان به اتمام رسید، ماوس را به همان قسمتی كه دیالوگ تنظیمات بود ببرید تا دوباره ظاهر شود و با زدن كلید Stop (تركیب Win+Shift+Q)
ضبط را تمام كنید. (نكته: اگر بخواهید می‌توانید با زدن روی آیكون پین، دیالوگ را در جایش ثابت كنید) اما كار هنوز به پایان نرسیده است! برای ذخیره ویدئوی ضبط شده، روی تصویر آن كلیك راست كرده و گزینه Save Media As را انتخاب كنید و فولدر مقصد موردنظرتان را به آن بدهید.

خوب، ولی نه حرفه‌ای
ممكن است با خودتان بگویید وقتی در خود ویندوز امكانات خوبی برای ضبط صفحه وجود دارد، چه كاری است كه نرم‌افزار جداگانه‌ای برای این كار نصب و استفاده كنیم؟ این سؤال مانند آن است كه بپرسید وقتی میكروفن هندزفری برای ضبط صدا هست، چرا باید یك میكروفن برای رایانه بخریم؟ پاسخ تا حدی واضح است: این راهكارها خوبند، اما حرفه‌ای و اساسی نیستند. برای زمان‌هایی كه می‌خواهید یك ویدئوی كوچك از روندی روی صفحه نمایشگرتان ضبط كنید، این ابزارها كاملا كاربردی هستند، ولی برای آنهایی كه به‌طور مثال ویدئوهای آموزشی ضبط می‌كنند، این روش‌ها مبتدی هستند و نمی‌توانند گزینه مناسبی در طولانی‌مدت باشند. بنابراین، اگر ضبط ویدئو از صفحه را به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌دهید، توصیه می‌شود از نرم‌افزارهای خاص این كار استفاده كنید كه هم دست‌تان در تنظیمات مختلف باز باشد و هم خروجی سطح بالاتری داشته باشید.

نویسنده : محمود صادقی/جام جم

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }