آخرین خبرها

چگونه كلید Fn از كار افتاده را در لپ‌تاپ‌ راه‌اندازی كنیم؟

سایت بدون – بازگشت دكمه پركاربرد لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های خانگی معمولا عملكرد مشابهی دارند، ولی از آنجا ‌كه لپ‌تاپ‌ها برای حمل و نقل و استفاده در محیط‌های مختلف طراحی شده‌اند، نمی‌توان انتظار داشت آزادی عمل فیزیكی آنها به اندازه آزادی عمل در طراحی رایانه‌های دسكتاپی باشد. درحقیقت اصلی‌ترین موردی كه در لپ‌تاپ‌ها قربانی می‌شود، ابعاد است و یكی از بزرگ‌ترین تجهیزات رایانه‌ای كه همیشه در دید كاربر قرار دارد، صفحه كلید است. صفحه كلید لپ‌تاپ‌ها معمولا از یك كلید میانبر به نام Fn استفاده می‌كند كه با نگهداشتن آن و فشردن دكمه‌های دیگر می‌توان از یك دكمه چند كاربری مختلف داشت. با این شرایط استفاده از این كلید برای دكمه‌های حساسی مانند F1 تا F12 در لپ‌تاپ‌ها بسیار مرسوم است. تا وقتی این دكمه درست كار می‌كند مشكلی وجود نخواهد داشت، ولی بسیاری از كاربران به‌‌طور ناگهانی متوجه می‌شوند كه این دكمه از كار افتاده و دیگر امكان استفاده از قابلیت‌های تركیبی ناشی از فشردن همزمان این دكمه نیست. این امر در بسیاری از قابلیت‌های دستگاه اختلال ایجاد خواهد كرد، ولی راهكاری برای رفع آن وجود دارد.

نویسنده : احمد محمدحسینی / مدیر تیم QA  

   آیا Fn از كار افتاده؟
نخستین موردی كه باید به آن توجه كنید این است كه آیا واقعا دكمه Fn شما از كار افتاده یا خیر؟ برای این كار سراغ یكی از كلیدهای سری F بروید و موردی را كه دو كاربری مختلف دارد، انتخاب كنید. برای مثال در بیشتر لپ‌تاپ‌ها كلید F1 برای فراخوانی help به كار می‌رود و اگر آن را با كاربری ثانویه به كار بگیرید، موجب انتقال دستگاه شما به وضعیت Sleep خواهد شد (این موضوع دستگاه به دستگاه و بر اساس معماری ظاهری برند‌ها متفاوت خواهد بود). با فشردن این دكمه به همراه دكمه Fn اگر دستگاه شما به جای باز كردن راهنما به وضعیت Sleep انتقال پیدا كرد، یعنی دكمه Fn شما كار می‌كند. دیگر نمونه مشهور این موضوع استفاده از این كلید برای دكمه delete است كه با Fn و بدون آن به عنوان Delete و insert 
كار خواهد كرد.
     فعالسازی مجدد
برای این كار راه‌های مختلفی وجود دارد. نخستین راه كه بسیار ساده است، كلیدهای Fn و num lk را همزمان فشار دهید، زیرا ممكن است تركیب این دو مورد موجب از كار افتادن دكمه Fn شده باشد.
 استفاده از یك نرم‌افزار جانبی برای تعمیر ایرادهای موجود در سیستم، دیگر راه موجود است كه پیشنهاد ما برای این مورد، نرم‌افزار Restoro است كه با ویندوز10 سازگاری كامل دارد. این برنامه به‌طور خودكار دستگاه شما را اسكن كرده و هرگونه ایرادی از این نوع را شناسایی و رفع می‌كند.
با این وجود راه دیگری نیز وجود دارد كه این راه برای همه قابل استفاده است و به تنظیمات داخلی دستگاه شما مرتبط می‌شود. برای استفاده از این روش باید تنظیمات بایوس دستگاه خود را فعال كرده و سراغ فعالسازی مجدد این دكمه بروید. دسترسی به تنظیمات بایوس تنها در زمان استارت‌آپ و قبل از بالا آمدن ویندوز ممكن است و برای انجام این كار باید این مراحل را دنبال كنید:
رایانه خود را ری‌استارت كنید و قبل از بالا آمدن ویندوز و درست در لحظه‌ای كه دستگاه شروع به كار می‌كند، كلید F2 را فشار دهید تا تنظیمات بایوس شما در دسترس قرار بگیرد. در این تنظیمات وارد بخش System Configuration شوید و پس از انتخاب این بخش، گزینه Action Keys Mode را پیدا كنید و مطمئن شوید كه در وضعیت Enable قرار دارد تا مشكل شما حل شود.
     علت از كار افتادن 
دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد و برای مثال اگر دكمه‌های Fn و num lk را همزمان فشار دهید، ممكن است موجب از كار افتادن این دكمه اصلی شوید. همچنین این موضوع بسته به نوع لپ‌تاپ شما ممكن است با فشردن تركیبی 
سه دكمه Fn و num lk و Shift انجام شده باشد كه رفع آن فشردن مجدد همین تركیب خواهد بود. دیگر مورد می‌تواند ایراد سخت‌افزاری و خرابی دكمه باشد كه باید برای تعمیر آن به تعمیرگاه‌ها مراجعه كنید. دیگر دلیل احتمالی این خرابی، به‌روز بودن بایوس یا درایورهاست كه با به‌روزرسانی همه درایورها و نسخه بایوس دستگاه می‌توانید بدون مشكل به كار كردن با آن ادامه دهید.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }