آخرین خبرها

100کارخانه در اوج کرونا 531 میلیارد دلار سلاح فروختند / فروشگاه مرگ

سایت بدون- سال 2020 زمانی که خیابان‌های شهرهای بزرگ جهان خالی از مردم شده و قفل کرونا بر در کارخانه‌ها و صنایع بزرگ و کوچک نشسته بود، چرخ دنده‌های شماری از مخوف‌ترین کارخانه‌ها با قدرت و قوت می‌چرخیدند. اما برخلاف کارخانه‌های تولید محصولات بهداشتی که زندگی را به دیگران هدیه می‌دادند، این کارخانه‌ها کار می‌کردند تا مرگ تولید کنند زیرا محصول آنها چیزی نبود جز: ابزار و ادوات جنگی.
گزارش جدید سیپری (انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم) نشان می‌دهد، 100 کارخانه تسلیحاتی بزرگ دنیا در سال 2020 بالغ بر 531 میلیارد دلار سلاح و ابزار و ادوات جنگی فروخته‌اند که نسبت به سال 2015 افزایشی 17 درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که به گفته «الکساندرا مارکشتینر»، یکی از محققان این گزارش، «سال 2020 سال اوج کرونا بود و اقتصاد کرونا زده جهان 3.1 درصد انقباض نشان می‌داد. اما سیاستمداران، بی توجه به این شرایط، ترجیح می‌دادند به جای متوقف کردن کرونا، به این کارخانه‌ها پول بدهند تا سلاح بخرند.»
سهم 54 درصدی کارخانه‌های امریکایی از فروش تسلیحاتی جهان
فروش این ابزار و ادوات جنگی در سال 2020 در حالی رقم خورد که همزمان با آن، سازمان ملل از کشورها و همه گروه‌هایی که با یکدیگر در جنگ هستند، خواسته بود، به خاطر شرایط کرونایی دست از جنگ و خونریزی بکشند و به یاری یکدیگر بشتابند تا غول کرونا را شکست دهند. با این حال این سازندگان سلاح و ابزار و ادوات جنگی که در بین آنها 41 کارخانه متعلق به ایالات متحده امریکا است، به کار خود ادامه دادند. و این در حالی بود که مطابق تحقیقات سیپری، برخی کارخانه‌های تولید ابزارآلات جنگی مانند کارخانه «تالس» فرانسه، میزان فروش تسلیحاتی خود را تا 5.8 درصد کاهش دادند.
امریکا سال 2020 در شرایطی بالاتر از سایر تولید کنندگان سلاح قرار گرفته است که در همان سال در حالی که گروه‌های حقوق بشری از کشورهای فروشنده سلاح خواسته بودند، به خاطر مردم یمن به امارات و عربستان سلاح نفروشند، قراردادی تسلیحاتی به ارزش 23 میلیارد دلار با امارات و قراردادی به ارزش 290 میلیون دلار با عربستان منعقد کرد. فروش تسلیحات به عربستان در حالی بود که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری وقت امریکا 2 سال پیش از آن قراردادی 460 میلیارد دلاری تسلیحاتی با عربستان امضا کرده بود. البته تنها امارات و عربستان نیستند که امریکا با هراس افکنی بابت تهدیدهای منطقه‌ای، آنها را مجاب به خرید هرچه بیشتر تسلیحات کرده است. واشنگتن در اقدامی مشابه با بزرگنمایی تهدید چین، کشورهای شرق آسیا و حوزه پاسیفیک  از جمله هند و استرالیا را نیز به خرید‌های تسلیحاتی از خود ترغیب می‌کند.
بر اساس آماری که سیپری منتشر کرده، 41 کمپانی تسلیحاتی بزرگ امریکا 54 درصد از فروش کل تسلیحاتی جهان در سال 2020 را به خود اختصاص داده‌اند و از مجموع 531 میلیارد دلاری که 100 کارخانه تسلیحاتی بزرگ جهان فروخته‌اند، سهمی 285 میلیارد دلاری داشته اند. این یعنی آنکه کارخانه‌های تسلیحاتی امریکا 1.9 درصد افزایش فروش نسبت به سال ماقبل آن داشته‌اند.
 در نگاهی به فهرست این 100 کشور همچنین متوجه می‌شویم که 6 کارخانه از 10 کارخانه نخست این فهرست متعلق به امریکا هستند و در حالی که لاکهید مارتین، ریتون تکنولوژی، بوئینگ، نورتراپ گرامان و جنرال داینامیک رتبه‌های یک تا 5 را دارند، کارخانه ال تری هریس تکنولوژی رتبه 10 این فهرست را دارد. یک کارخانه تسلیحاتی انگلیسی و 3 کارخانه تسلیحاتی چینی نیز رتبه‌های 6 تا 9 را دارند.
 چین و انگلیس دارندگان رتبه‌های  دوم و سوم
سهم کارخانه‌های چینی در این فهرست به لحاظ تعداد زیاد نیست و تنها نام 5 کارخانه از این کشور در فهرست حاضر دیده می‌شود، اما به لحاظ مالی این شرکت‌ها سهم قابل توجهی داشته‌اند و 66.8 میلیارد دلار سلاح و ابزار و ادوات جنگی فروخته‌اند که نسبت به سال 2019 حدود 1.5 درصد افزایش داشته است. این 5 کارخانه 13 درصد از میزان فروش تسلیحاتی جهان در سال 2020 را در دست داشته‌اند. به گفته دکتر «نان تیان»، از کارشناسانی که گزارش 2020 سیپری را تهیه کرده‌اند، کارخانه‌های چینی بیشترین سود را بابت فروش تسلیحات دفاعی برده‌اند. بعد از چین، انگلیس نیز سهمی 7.1 درصدی از 531 میلیارد دلار فروش تسلیحاتی جهان در سال 2020 داشته است. این در حالی است که اسامی شماری از کشورهای اروپایی نیز در رتبه‌های بعدی این فهرست دیده می‌شود. از بین آنها می‌توان به فرانسه، ایتالیا و آلمان اشاره کرد. نکته قابل توجه گزارش سیپری در مورد روسیه است. روسیه که سال 2019 معادل 28.2 میلیارد دلار تسلیحات و ادوات جنگی فروخته بود، در سال 2020 به 26.4 میلیارد دلار فروش رضایت داد که 6.5 درصد کاهش را نشان می‌دهد. این برای سومین سال متوالی است که فروش تسلیحاتی روسیه کاهش داشته است.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }