آخرین خبرها

چه گلدان سنبلی برای عید نوروز بخرید /یکی از سین ها

 سایت بدون -چند روزی بیشتر به عید نوروز نمانده و ما ایرانی‌ها در این روزهای آخر اسفند ماه حتما وقتی را برای خرید وسایل سفره هفت‌سین اختصاص خواهیم داد. اما ماجرای خریدن گل برای سفره بهار كمی فرق دارد. قبلا هم گفته‌ام سنبل جزو هفت‌سین اصیل ایرانی نیست ولی خیلی‌ها خریدش را مثل بعضی گل‌های دیگر دوست دارند و دارد كم‌كم تبدیل می‌شود به نمادی از بهار. اگر مشخصات یك گلدان خوب سنبل را بدانیم هم می‌توانیم بی‌معطلی خرید كنیم، هم این كه با خرید این گلدان خوب در امسال توانسته‌ایم برای نوروز سال بعد، داشتن یك گلدان سنبل سرحال‌تر را در خانه تضمین كنیم.
 چه رنگی‌ا‌ش بهتره؟
گل سنبل رنگ‌های متفاوتی دارد. تا حالا بیش از
 صد گونه از آن شناسایی و تولید شده است. در ایران ما بیشتر بنفش، آبی كاربنی، سفید و ارغوانی‌اش را دیده‌ایم، ولی رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، صورتی ملایم و آبی روشن‌اش هم تولید شده. گرچه بنفش و آبی كاربنی‌اش پرطرفدارتر و اصیل‌ترند، ولی هر كدام از ما بر‌اساس سلیقه‌مان، رنگ دلخواه آن را انتخاب می‌كنیم.
 درباره پیاز سنبل
می‌دانید كه گل سنبل یك گل پیازی است. هر پیاز یك خوشه گل می‌دهد. البته گاهی در كنار پیاز اصلی پیازچه‌های كوچكی تولید می‌شوند كه می‌شود آنها را جداگانه كاشت. پیاز اصلی را پیاز مادری می‌گویند و پیازچه‌های كناری جدید تولید‌شده را پیازچه‌های دختری. گلدان‌های تك‌پیازه، یك خوشه سنبل دارند، دو پیازه‌ها دو خوشه و سه پیازه‌ها هم كه سه خوشه‌ای هستند.
 یك قانون بی‌رحمانه
گرچه جدا كردن بچه‌ها از مادر بی‌رحمانه به نظر می‌رسد، ولی برای داشتن یك گلدان خوب سنبل، مجبوریم این بی‌رحمی را مرتكب شویم. پیازچه‌های دختری را بكنیم تا كیفیت پیاز مادری حفظ شود و درشت بماند. البته این قانون برای سنبل تازه‌ای كه امسال می‌خرید نیست. معمولا گلفروشی‌ها و تولیدكنندگان سنبل خودشان زحمت این‌كار را كشیده‌اند. شما باید برای سال بعد كه می‌خواهید همین پیاز را وادار به گلدهی كنید، این كار را بكنید.
شاید با خودتان بگویید یك مهمان دو سه هفته‌ای كه این همه قانون و قاعده نمی‌خواهد. هر گلدانی هم خریدیم، خریدیم. مهم این است كه در ایام عید كیفش را می‌بریم و تمام. ولی وقتی می‌شود از همین گلدان سال بعد و سال بعدتر دوباره گل گرفت چرا پول اضافه خرج كنیم؟ توصیه‌های بالا در واقع فاكتورهای آینده‌نگرانه‌ای هستند كه سال بعد به كارمان می‌آیند و می‌توانیم با رعایت آنها یك گلدان سنبل قشنگ و مجانی داشته باشیم.
 طرحی نو دراندازید
در بعضی گلفروشی‌ها سنبل را در گلدان‌های شیشه‌ای مخصوص می‌گذارند. یك طرفش را خاك می‌ریزند و در طرف دیگر هم پیاز لخت است. این طوری می‌شود روند ریشه دادن سنبل را خوب دید. این روش نگهداری حتما برای بچه‌ها جذاب است. در گلدان‌های حاضری تولید كننده‌ها خودشان به فكر زهكش گلدان بوده‌اند و آب ته آن جمع نمی‌شود. ولی اگر خواستید خودتان دست به كار شوید و چنین گلدانی درست كنید اول از همه زهكش آن را رو به راه كنید. این كار را با گذاشتن یك تكه پلاستیك شفاف سوراخ‌دار یا قرار دادن تعدادی سنگریزه صاف انجام دهید.
جالب است بدانید پیازها می‌توانند بدون خاك هم گل بدهند. چون انرژی درونی آنها برای این كار كافی است. اما حضور خاك یعنی دسترسی به مواد غذایی بیشتر و این به آنها كمك می‌كند تا بزرگ‌تر و قوی‌تر شوند.
 بوی بهار را در خانه منتشر كنید
همزمانی شكوفایی سنبل با عید نوروز باعث شده ما آن را به چشم یكی از اعضای سفره هفت‌سین ببینیم. در صورتی كه اگر اهل خرید گل‌های تازه برای خانه باشید، می‌توانید از این گل برای تزئین دكوراسیون داخلی خانه استفاده كنید و با عطر شیرینش بهار را به خانه‌تان بیاورید.
 بی‌سین هشتم
اگر گلدان سنبل پارسال‌تان امسال جوانه زده ولی به دلایلی مثل ندیدن نور كافی، دمای مناسب یا ضعیف بودن پیاز؛ نمی‌تواند برای نوروز به گل برود، مطمئن باشید دنیا به آخر نمی‌رسد. هفت‌سین بدون این سین هشتم هم قشنگ است. سنبل هم مثل یك گل بهاری دیگر. هر وقت گلش آمد خوش آمد.
 نكته آخری
از نظر فنی، متخصصان تولید پیاز سنبل طوری آن را اصلاح ژنتیكی كرده‌اند كه در سال دوم گل‌هایش كوچك‌تر و تنك‌تر است، ولی نگران كم شدن عطر و بویش نباشید. این سرجایش هست. پس نكته آخری توی ذوق‌تان نزند.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }